Vy sa pýtate, my odpovedáme

„Aký je rozdiel medzi masívnymi a viacvrstvovými parketami?“

Hlavným rozdielom je zloženie parkety. Masívna parketa je vyrobená z jedného kusu masívneho dreva, zatiaľ čo viacvrstvová parketa je zložená z niekoľkých vrstiev, z ktorých tvrdé drevo tvorí len tenkú, vrchnú vrstvu parkety. Ďalším rozdielom je typ montáže. Masívna podlaha sa spravidla celoplošne lepí na podklad, prípadne klincuje na rošt, čím sa zaručí väčšia stabilita a dlhšia životnosť podlahy.

„V čom spočíva výhoda montáže parkiet celoplošným lepením?“

Náročnejšia montáž masívnych parkiet je často považovaná za nevýhodu v porovnaní s tzv. „klik – systémom“ viacvrstvových podláh. Avšak väčšina skúsených podlahárov a renomovaných predajcov dnes odporúča lepiť všetky druhy drevených podláh, i viacvrstvových, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Celoplošné lepenie predchádza riziku „klopkania“, vŕzgania, alebo nestabilite podlahy po niekoľkých rokoch. Navyše podlaha, ktorá je napevno prilepená k podkladu, tlmí kročajový hluk a má vyššiu schopnosť izolácie. V neposlednom rade má význam i možnosť úpravy nedokonalého podkladu. Lepenie spolu s následným brúsením umožňuje vyrovnať malé výškové rozdiely a nerovnosti efektívne a bez dodatočných nákladov.

„Sú masívne parkety vhodné na podlahové vykurovanie?“

Vhodnosť parkiet na podlahové vykurovanie sa odvíja predovšetkým od hrúbky parkety, ktorá by nemala presiahnuť 14 mm. V opačnom prípade by príliš hrubé masívne drevo, pôsobiace ako izolant, neprepustilo požadované teplo. Väčšina podláh QUERCUS je vhodná na podlahové vykurovanie. Spoznáte ich vďaka symbolu, uvedenému pri konkrétnom type podlahy.

„Prečo sa väčšina masívnych parkiet dodáva bez povrchovej úpravy?“

Z dôvodu menších rozmerov nie je možné niektoré druhy parkiet efektívne povrchovo upraviť ešte pred dodaním, a preto sa k aplikácii povrchovej úpravy pristupuje až v rámci podlahárskych prác. Tento postup nám ponúka niekoľko výhod. Prípadné nerovnosti spôsobené krivým podkladom sa najskôr vyrovnajú lepením a brúsením, a celoplošne aplikovaná povrchová úprava podlahu na záver dokonale zjednotí. Výnimku tvoria rozmerovo najväčšie parkety, palubovky, ktoré dodávame už upravené voskovým olejom. Pre ich bezchybný vzhľad aplikujeme po položení už len jednu finálnu vrstvu transparentného oleja.

„Aká povrchová úprava je lepšia, lak alebo olej?“

Lak vytvára na parketách mikrofilm, ktorý uzatvára póry dreva, bráni mechanickému poškodeniu podlahy a čiastočne i negatívnemu vplyvu klimatických podmienok. Lakované podlahy sú nenáročné na ďalšiu údržbu, ale ich renovácia je zložitejšia. V prípade, že sa podlaha poškriabe alebo inak poškodí, je nutné ju znovu prebrúsiť a nalakovať. Oleje a vosky predstavujú ekologickú variantu povrchovej úpravy, pretože obsahujú zložky na prírodnej báze. Dodávajú podlahe matný vzhľad a zachovávajú prirodzený povrch dreva, ktorý je cítiť s každým krokom. Umožňujú prípadné škrabance na podlahe lokálne opraviť, nechránia však drevo voči vode tak, ako lakované povrchy.

„Aké klimatické podmienky sú pre parkety najvhodnejšie?“

Pre dlhú životnosť parkiet je dôležitá i priaznivá klíma v interiéri. Optimálna izbová teplota pre parketovú podlahu sa pohybuje od 18 do 21°C, pričom relatívna vlhkosť ovzdušia by sa mala nachádzať v rozmedzí od 50 do 65%. Pri týchto parametroch sa finálna vlhkosť položených parkiet približuje optimálnej hodnote 7 až 11%, na ktorú sú masívne parkety QUERCUS sušené pri výrobe. Táto klíma je zároveň zdravá i pre človeka a vytvára prirodzené prostredie pre život.

„Je možné vyrobiť podlahu i podľa špeciálnych požiadaviek na mieru?“

Áno, ako priamy výrobca dokážeme reagovať i na špecifické požiadavky našich zákazníkov, ktoré sa najčastejšie týkajú rozmerov, farebných prevedení alebo vzorov. Jediným naším obmedzením je nutnosť dodržania európskych produktových noriem, aby sa predišlo riziku poškodenia či deformácie podlahy.